Czas, w którym musisz naładować baterię, zależy od kilku czynników. Na przykład od rodzaju baterii, ilości potrzebnego ładunku i źródła zasilania. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać odpowiednie wyniki.
Oblicz czas ładowania akumulatora
Czas ładowania akumulatora możesz obliczyć za pomocą kilku prostych wzorów. Aby to zrobić, musisz najpierw znać pojemność swojego akumulatora i natężenie prądu, które będzie potrzebne do jego naładowania.
Pojemność akumulatora można wyrazić w watach, miliamperach lub godzinach. Przy obliczaniu czasu ładowania akumulatora podstawowy wzór to: pojemność akumulatora (Ah) podzielona przez natężenie prądu (A).
To obliczenie jest przydatne do oszacowania czasu ładowania. Powinieneś użyć tej metody, jeśli chcesz wiedzieć, ile czasu zajmie naładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora.
Dobrą zasadą jest, że najszybsze tempo ładowania zazwyczaj nie jest najbardziej wydajne. Na przykład akumulator o pojemności 5Ah i prądzie ładowania 3A będzie potrzebował około trzech godzin na naładowanie. Nie jest to jednak szybkość ładowania.
Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu czasu ładowania akumulatora, jest jego typ. Jeśli ładujesz samochód elektryczny, czas ładowania będzie zależał od pojemności akumulatora i wybranego punktu ładowania.
Pełne naładowanie akumulatora
Ładowanie akumulatora może trwać długo. W niektórych pojazdach ładowanie trwa do trzydziestu minut. Pełne naładowanie akumulatora może potrwać dłużej, jeśli pojazd jest mocno rozładowany.
Najlepszym sposobem na naładowanie akumulatora w samochodzie jest podłączenie go do prostownika. Dobrej jakości ładowarka może naładować akumulator w mniej niż jeden dzień. Aby w pełni wykorzystać możliwości prostownika, pamiętaj o użyciu odpowiedniej mocy wyjściowej dla ładowanego akumulatora.
Woltomierz jest dobrym urządzeniem do sprawdzania napięcia w akumulatorze. Jeśli miernik pokazuje niskie napięcie, możesz mieć rozładowany akumulator. Podobnie, woltomierz pokazujący wysokie napięcie jest oznaką nadmiernie naładowanego akumulatora.
Najlepsze urządzenia do ładowania akumulatorów wykorzystują kombinację ładowania wysokim i niskim natężeniem prądu, aby utrzymać pojemność akumulatora. Większość samochodów wymaga co najmniej czterech amperów do pełnego naładowania. Jednak najszybsze i najbardziej wydajne ładowarki używają nawet od ośmiu do dziesięciu amperów, aby zapewnić maksymalne naładowanie.
Ładowanie trójkątne
Jeśli nie jeździsz często swoim samochodem, możesz zainwestować w akumulator z ładowaniem trójkątnym. Ładowarki impulsowe służą do ładowania akumulatorów przez dłuższy czas bez ich uszkadzania.
Wiele akumulatorów ma tendencję do samorozładowywania się. Tracą 1% swojego ładunku dziennie, gdy nie są używane. Jest to problem, który może prowadzić do przedwczesnej awarii akumulatora. Ładowarka impulsowa może jednak pomóc uzupełnić te straty.
Ładowarki impulsowe można pozostawić włączone przez kilka dni, a niektóre z nich mają nawet funkcje kondycjonujące, które zapewniają utrzymanie odpowiedniego poziomu naładowania akumulatora. Ogólnie rzecz biorąc, czas potrzebny do naładowania akumulatora zależy od rodzaju posiadanego akumulatora, stanu pojazdu i wydajności prostownika.
Niektóre prostowniki mają również tryb pływakowy, więc automatycznie wyłączają się po osiągnięciu pełnego naładowania. Tego typu ładowarki są wygodniejsze niż alternatywne metody ładowania akumulatorów i są bezpieczniejsze.
Naładuj rozładowany akumulator
Jeśli masz rozładowany akumulator w samochodzie, jest kilka sposobów na jego naładowanie. Zależy to od rodzaju akumulatora, jego stanu i przyrządów elektrycznych, których używasz do jego ładowania. Akumulator można naładować za pomocą rozrusznika skokowego lub ładowarki do akumulatorów.
Po pierwsze, stan akumulatora określi czas, jaki zajmie jego naładowanie. Całkowicie rozładowane akumulatory będą wymagały chwilowego skoku napięcia, żeby popłynął prąd. Małe samochody można naładować w ciągu około 25 godzin, a większe SUV-y w ciągu około 48 godzin. Możesz również naładować akumulator w ciągu zaledwie 30 minut, korzystając ze sprawnego samochodu i ładowarki.
Po drugie, alternator może być również użyty do naładowania rozładowanego akumulatora. W ten sposób przywrócisz źródło energii w akumulatorze, ale prawdopodobnie uszkodzisz alternator. Aby tego uniknąć, warto korzystać z energii akumulatora tylko wtedy, gdy samochód jest w ruchu.