Jak dobrać oponę do felgi?

Przez Redakcja

Wybierając oponę na felgę, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Obejmuje to rozmiar felgi, zakres obciążenia, jakość opony i wiele innych.

Średnica koła

Wybierając oponę na felgę, musisz wiedzieć, jaką średnicę koła chcesz zastosować. Będzie to miało wpływ na rozmiar używanej opony, a także na osiągi i komfort jazdy Twojego samochodu. Rozmiar koła jest bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, a koło o niewłaściwej średnicy może powodować takie problemy, jak niedokładne odczyty prędkościomierza i niedokładne wskazania licznika kilometrów.

Koła są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Chociaż większość kół jest produkowana tak, aby pasowały do wielu różnych opon, istnieją pewne wyjątki. Na przykład specjalistyczne opony niskoprofilowe mogą mieć większą średnicę.

Jednym z najbardziej powszechnych sposobów mierzenia rozmiaru koła jest użycie taśmy mierniczej. Średnica koła jest mierzona od góry do dołu.

Szerokość opony jest bardziej złożonym pomiarem. Chociaż średnica jest często pierwszą liczbą w rozmiarze koła, szerokość jest drugą. Węższa opona zapewni Ci mniejszą amortyzację i będzie bardziej odczuwalna podczas jazdy. Jednak szerokie opony to generalnie dobry pomysł dla samochodów wyczynowych. Pozwala na lepszą trakcję w różnych warunkach terenowych.

Kolejny pomiar, o którym należy pamiętać, to przesunięcie obręczy. Jest to odległość między powierzchnią montażową piasty a linią środkową koła. Zazwyczaj offset jest mierzony w milimetrach.

Zakres obciążeń

Kupując opony do felgi o zakresie obciążeń, musisz upewnić się, że wybierasz właściwe. Opony te są zaprojektowane tak, aby bezpiecznie i z dobrymi osiągami przenosić ciężar pojazdu.

Oprócz rozmiaru opony musisz też określić jej indeks nośności. Wyższy indeks oznacza, że opona jest w stanie wytrzymać duże obciążenie. Jednak niższy indeks oznacza, że opona nie jest wystarczająco wytrzymała, aby utrzymać ciężar pojazdu.

Indeks nośności można znaleźć na ścianie bocznej opony lub na tabliczce na drzwiach. Zazwyczaj jest oznaczony literą i cyfrą.

Zakres nośności to maksymalny ciężar, jaki każda opona może bezpiecznie unieść. Jest to starsza miara nośności opony. Nowoczesne indeksy nośności są oparte na maksymalnym ciśnieniu w oponie.

Jeśli rozważasz zwiększenie rozmiaru, możesz zmienić opony na takie, które mają wyższy indeks nośności. Im wyższy indeks nośności, tym większa wytrzymałość i trwałość opony.

Opony LT, jak się je powszechnie nazywa, są konstruowane z podwójnym indeksem nośności. Opony te są standaryzowane przez Stowarzyszenie Opon i Obręczy. Są one popularnym wyborem dla właścicieli lekkich samochodów ciężarowych.

Możesz też sprawdzić specyfikacje OE producenta dotyczące indeksów nośności i prędkości opon. Są to najlepsze sposoby upewnienia się, że wybierasz właściwą oponę do swojego pojazdu.

Klasyfikacja jakości

Jeśli kupujesz nową oponę i felgę, powinieneś rozważyć Uniform Tire Quality Grading System (UTQG). System ten został opracowany, aby umożliwić porównywanie opon różnych marek, stylów, rozmiarów i marek. Oferuje również pomiar trakcji, żywotności bieżnika i odporności na temperaturę.

System klasyfikacji jakościowej wykorzystuje testy w specjalnych warunkach do określenia ocen. Zazwyczaj najlepszym sposobem oceny opony jest sprawdzenie jej żywotności. Może się ona różnić w zależności od konkretnej marki. Porównując opony tej samej marki, możesz mieć większe szanse na uzyskanie jasnego obrazu rzeczywistej żywotności bieżnika. Jednak nie zawsze jest to najlepszy sposób na określenie rzeczywistej żywotności opony.

Jeśli chodzi o Uniform Tire Quality Grading System, musisz wiedzieć, że dotyczy on tylko opon do samochodów osobowych. Niektóre opony do samochodów dostawczych i motocykli nie są klasyfikowane. Mimo to powinieneś poświęcić trochę czasu na porównanie wielu klasyfikacji UTQG z Twoimi specyficznymi potrzebami. Na przykład powinieneś rozważyć kategorie opon letnich, zimowych i całorocznych. Są one oparte na typie opony, konstrukcji i indeksie nośności.

UtQG wykorzystuje opatentowany system do oceny temperatury i trakcji. Są one oparte na rządowym, standaryzowanym teście. Chociaż system ten nie jest doskonały, to jednak system rekordów UTQG oferuje wiarygodną metrykę do pomiaru osiągów.

Oceń artykuł: Jak dobrać oponę do felgi?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy

Opony całoroczne – czy warto postawić na jedno ogumienie przez cały rok?

Zakup ogumienia często wiąże się z dużymi kosztami. Nie ma się co oszukiwać za dobre opony trzeba sporo zapłacić. Czy jednak można zaoszczędzić i...

Jak zamocować koło zapasowe w bagażniku?

Jeśli chcesz zainstalować koło zapasowe w bagażniku swojego samochodu, trafiłeś we właściwe miejsce. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych metodach, których możesz...

Ile kosztuje wymiana filtra paliwa?

Jeśli Twój samochód nie odpala lub ma problemy z zapłonem, być może nadszedł czas na wymianę filtra paliwa. W zależności od wieku samochodu i...

Co ile wymiana filtra paliwa 1.9 TDI?

Kiedy przychodzi czas na wymianę filtra paliwa w 1-9 TDI, powinieneś upewnić się, że wykonujesz tę pracę prawidłowo już za pierwszym razem. Dzięki temu...

Jaki kolor felg do srebrnego auta?

Wybierając odpowiedni zestaw felg do swojego samochodu, należy zadać sobie wiele pytań. Jednym z najważniejszych jest to, jaki kolor felg będzie najlepiej pasował do...

Jak zarejestrować samochód zabytkowy?

Jeśli masz zabytkowy samochód i chcesz wiedzieć, jak go zarejestrować, jesteś we właściwym miejscu. Istnieją różne stany, które oferują odpowiednie usługi, więc nie musisz...

Gdzie tankować LPG?

Jest wiele powodów, by przerobić swój samochód na zasilany LPG. Jest on bezpieczniejszy i emituje mniej dwutlenku węgla niż samochody napędzane benzyną. Ponadto konwersja...

Przekaźnik świec żarowych octavia 1.9 TDI – gdzie jest?

Jeśli szukasz informacji o tym, gdzie znajduje się przekaźnik świec żarowych w Volkswagenie Octavia 1-9 TDI, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule...

Jak długo ładować akumulator 12v?

To, jak długo należy ładować akumulator 12 V, zależy od kilku rzeczy. Na przykład od typu akumulatora, który posiadasz, oraz od napięcia w Twoim...

Jak rozpoznać zużyte sprzęgło hydrokinetyczne?

Jeśli zauważyłeś dziwny hałas dochodzący z samochodu, być może powinieneś przyjrzeć się skrzyni biegów. Hałas, który słyszysz, może być wynikiem zużytego sprzęgła konwertera momentu...