Jak zmierzyć et felgi?

Przez Redakcja

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zmierzyć et felg w swoim samochodzie, ten artykuł jest dla ciebie. Istnieje kilka sposobów na określenie et felg w Twoim samochodzie, ale najłatwiejszym jest użycie kalkulatora rozmiaru kół i felg. Kalkulator pomoże Ci określić rozmiar felgi, a także rozstaw osi i dodatnie przesunięcie kół. Możesz także użyć kalkulatora do obliczenia całkowitej szerokości koła. Jest to przydatne, gdy musisz kupić nowy zestaw felg.

Rozstaw osi

Jeśli szukasz zestawu kół, musisz upewnić się, że masz właściwy offset. Nieprawidłowy offset może spowodować, że koło będzie ocierało się o błotnik lub zaciski hamulcowe. Kupując felgi, powinieneś także wziąć pod uwagę rozstaw osi.

Szerokość i rozstaw osi to dwa różne sposoby mierzenia, jak koło pasuje do Twojego samochodu. Nie wykluczają się one jednak wzajemnie. Offset to pomiar koła, który mówi o odległości od linii środkowej koła do powierzchni montażowej. Backspacing to pomiar koła podobny do offsetu, ale mierzony w calach.

Ujemny offset oznacza, że powierzchnia montażowa znajduje się bliżej tylnej strony koła. Jest to często spotykane w starszych lub niestandardowych pojazdach.

Dodatnie odsunięcie oznacza, że powierzchnia montażowa znajduje się bliżej ulicy. Tego typu przesunięcia są bardziej powszechne w nowoczesnych samochodach z napędem na przednie koła.

Zero lub neutralne przesunięcie

Odchylenie koła to pomiar znajdujący się na kole. Służy do określenia rodzaju prowadzenia samochodu. Ważne jest, aby wybrać prawidłowy offset, aby uzyskać jak najlepsze osiągi samochodu.

Złe odsunięcie może spowodować problemy z układem zawieszenia. Ponadto koło może ocierać się o części nadwozia. Może to być szkodliwe dla hamulców i innych elementów nadwozia.

Koła muszą być odpowiednio wyważone, aby zapobiec nadmiernemu zużyciu zawieszenia. Koło z dodatnim offsetem może zwiększyć Twoją postawę i poprawić tor jazdy, ale może uszkodzić opony i hamulce. Możesz dowiedzieć się, jaki jest offset Twojego koła, mierząc rozstaw osi i szerokość.

W przypadku kół istnieją trzy rodzaje: zerowe lub neutralne, ujemne i dodatnie. Wszystkie różnią się wyglądem i funkcjami.

Pozytywny offset

Kalkulator offsetu koła jest przydatnym narzędziem do określenia, czy nowe koła będą pasować do Twojego pojazdu. Jeśli budujesz własną ciężarówkę lub planujesz zakup kół zapasowych do istniejącego pojazdu, musisz dowiedzieć się, jaki jest aktualny offset przed zamontowaniem kół. Musisz znać szerokość swojego koła, a następnie odjąć rozstaw osi od punktu centralnego, aby uzyskać offset.

Offset jest miarą używaną do określenia odległości powierzchni montażowej od środka koła. Mierzy się go w milimetrach i wyraża jako wartość dodatnią lub ujemną. Wartość dodatnia oznacza, że powierzchnia montażowa jest bliżej zewnętrznej strony pojazdu. Wartość ujemna oznacza, że powierzchnia montażowa jest bardziej oddalona od wnętrza pojazdu.

Właściwe ustawienie offsetu jest ważne i wpływa na to, jak twoje koło jest dopasowane i jak działa. Nieprawidłowy offset może spowodować, że zawieszenie będzie ocierać się o felgę, a także może uszkodzić zaciski hamulcowe.

Kalkulator rozmiaru koła/obręczy

Korzystanie z kalkulatora rozmiaru koła/obręczy to świetny sposób na znalezienie koła pasującego do Twojego samochodu. Chociaż dla wszystkich rozmiarów opon istnieje zalecany zakres szerokości obręczy, optymalna szerokość obręczy dla Twojego samochodu jest zazwyczaj zbliżona do środka tego zakresu. Pomaga to zrównoważyć właściwości jezdne i jakość jazdy Twojego samochodu.

Pierwszym krokiem do określenia odpowiedniej szerokości felgi dla Twojego samochodu jest zmierzenie średnicy obecnej felgi. Średnica jest mierzona w milimetrach (mm).

Po drugie, szerokość obręczy nie powinna być większa o więcej niż dwa procent od obwodu tocznego Twojego koła. Jeżeli szerokość koła jest większa niż dwa procent, może to mieć negatywny wpływ na jazdę i prowadzenie pojazdu.

Podobnie, szerokość obręczy powinna być mniejsza niż pięć procent od obwodu tocznego opony. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może spowodować słabe osiągi opony i doprowadzić do uszkodzenia koła.

Oceń artykuł: Jak zmierzyć et felgi?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy

Leasing Porsche z optymalizacją podatkową – prestiż i oszczędności dla Twojej firmy

Leasing Porsche z optymalizacją podatkową to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców, którzy pragną połączyć luksus i prestiż marki Porsche z korzyściami finansowymi. Dzięki...

Myjnia samoobsługowa. Sposób na pewny, pasywny biznes

Marzysz o własnym biznesie? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym omawiamy najważniejsze aspekty związane z otwarciem i prowadzeniem myjni samoobsługowej.Wiele sposobów na...

Autoryzowany serwis Mercedesa w Szczecinie: stać Cię na święty spokój

Jako właściciel samochodu marki Mercedes-Benz masz pełną świadomość, że nie jest to auto jak pierwsze-lepsze. Masz przyjemność podróżowania pojazdem wyróżniającym się wysokim zaawansowaniem technologicznym,...

Czy można zmienić w aucie tradycyjne światła na lampy ksenonowe?

Współczesne technologie oświetleniowe oferują kierowcom wiele opcji poprawy widoczności i bezpieczeństwa na drodze. Jedną z takich możliwości jest zamiana tradycyjnych świateł na lampy ksenonowe....

Jak autospa w Warszawie rewolucjonizuje pielęgnację?

W dzisiejszym zabieganym świecie, czas to jedna z najcenniejszych wartości. W miarę wzrostu świadomości dotyczącej ekologii oraz rosnącej pasji do estetyki, coraz więcej właścicieli...

Opony w Warszawie: Gdzie znaleźć najlepsze opony i usługi wulkanizacyjne?

Warszawa jako dynamiczne centrum Polski, stanowi miejsce, gdzie mobilność i bezpieczeństwo na drodze odgrywają kluczową rolę. Odpowiednie opony są niezbędne, aby zapewnić bezpieczną i...

Sekrety perfekcyjnego auto detailingu

Auto detailing, czyli kompleksowe oczyszczanie, renowacja i ochrona powierzchni pojazdu, to sztuka, która zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników samochodów na całym świecie. To...

Salon Volvo: Miejsce, gdzie Twoje motoryzacyjne marzenia stają się rzeczywistością

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem nowego samochodu, wybór odpowiedniego salonu dealerskiego ma kluczowe znaczenie. Salon Volvo to miejsce, gdzie motoryzacyjne marzenia stają się rzeczywistością....

Brabus – z miłości do prędkości, czyli fenomen marki, która zmieniła motoryzację

Niemiecka firma Brabus już od kilku dekad wyznacza standardy w dziedzinie tuningu luksusowych aut. Mimo, że kojarzona głównie z modyfikacjami modeli Mercedes-Benz, firma chętnie...

Ekskluzywny świat motoryzacji: Salon samochodów luksusowych

Świat motoryzacji od dawna fascynuje ludzi swoją technologią, innowacjami i luksusem. Dla pasjonatów samochodów luksusowych oraz tych, którzy marzą o wyjątkowych pojazdach, salon samochodów...