Jeśli chcesz wystartować w biegu na wzgórzu, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest przygotowanie się. Jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, np. gdzie postawić stopy, jak chodzić po wzgórzu i jak uniknąć staczania się do tyłu. Te wskazówki pomogą Ci z powodzeniem pokonać drogę na linię startu.
Unikanie staczania się do tyłu
Próbowanie uniknięcia staczania się do tyłu podczas startu na wzgórzu może być trudnym zadaniem. Choć nie da się ukryć, że start ze wzgórza jest wyzwaniem dla każdego kierowcy, istnieją sposoby na uniknięcie pułapek, które mogą doprowadzić do wypadku lub czegoś gorszego. Etykieta startu ze wzniesienia obejmuje trzymanie rąk i stóp w miejscu oraz zatrzymanie się w bezpiecznej odległości od krawężnika. Istnieją również techniki zapobiegające strasznemu staczaniu się do tyłu, takie jak uszczelnienie opon i podłożenie klina pod koło.
Najbardziej skuteczną metodą uniknięcia staczania się do tyłu na wzniesieniu jest nauczenie się, jak utrzymać pojazd w miejscu. Utrzymanie pojazdu w miejscu nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza jeśli prowadzisz ciężki samochód. Choć kuszące jest improwizowanie, może mieć to katastrofalne skutki. Jeżeli nie znasz się na stromych zboczach wzgórza, warto skorzystać z pomocy kompetentnego szofera. Na przykład wykwalifikowany kierowca może dokładnie wiedzieć, kiedy nacisnąć hamulec. Podobnie ważne jest utrzymywanie kierownicy w jednej linii, aby samochód pozostał w jednym kawałku. Podkładka pod koła to miły akcent, ale i tak najlepiej mieć po swojej stronie kogoś, kto wie, co robi.
Przygotowanie do startu ze wzniesienia
Jeśli jesteś nowym kierowcą, przygotowanie do startu ze wzniesienia może być dla Ciebie zniechęcające. Nie tylko obawiasz się, że stoczysz się do tyłu, ale także martwisz się o innych kierowców na drodze. Są jednak pewne kroki, które możesz podjąć, aby przygotować się do startu ze wzniesienia bezpiecznie i skutecznie.
Pierwszym krokiem do przygotowania się do startu ze wzniesienia jest upewnienie się, że masz wystarczająco dużo mocy, aby wjechać na wzgórze. Zazwyczaj samochód potrzebuje około trzy razy więcej gazu, aby ruszyć pod górę, niż aby jechać po płaskiej drodze.
Gdy masz już wystarczającą moc, powinieneś doprowadzić sprzęgło do punktu tarcia. Przytrzymanie sprzęgła w tej pozycji, aż samochód zacznie się poruszać, pomoże Ci zachować kontrolę. Nie zaleca się zwalniania hamulca ręcznego, dopóki sprzęgło nie osiągnie punktu zgryzienia, ponieważ mogłoby to spowodować stoczenie się samochodu do tyłu.
Powinieneś także pamiętać o utrzymaniu poziomu wysiłku. Zwiększanie prędkości może prowadzić do marnowania energii i wolniejszego pokonywania wzniesienia.
Jeśli masz jakiekolwiek problemy z techniką jazdy, powinieneś rozważyć wynajęcie instruktora jazdy. Doświadczony kierowca pomoże Ci opanować technikę startu ze wzgórza.
Zjeżdżanie ze wzgórza
Zjeżdżanie ze wzgórza po starcie na wzgórzu to trudne zadanie. Trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych, takich jak zdolność pojazdu do pokonywania wzniesień, ukształtowanie terenu i nawierzchnię drogi. Dobra praca stóp i trzeźwy umysł pomogą ci zachować zimną krew. Ćwiczenie ruchów na wzniesieniu może sprawić, że staniesz się lepszym kierowcą.
Na początek sprawdź swoje lewe i prawe martwe pole. W tym czasie sprawdź lusterka samochodowe, które pozwolą Ci zobaczyć, co jest wokół Ciebie. Musisz też szybko sprawdzić sprzęgło. Zadaniem sprzęgła jest zapobieganie staczaniu się samochodu do tyłu, kiedy próbujesz ruszyć z miejsca.
Jeśli jesteś na stromym wzniesieniu, być może będziesz musiał się bardziej wysilić, żeby nabrać rozpędu. Jeśli tak się stanie, będziesz musiał przełączyć biegi w tryb jazdy lub użyć hamulca ręcznego. Może to być skomplikowany proces, ale ważne jest, aby zrobić to dobrze.
Jest wiele sztuczek, aby to zrobić. Jednym ze sposobów jest dodanie gazu, a następnie użycie sprzęgła, aby ruszyć. Innym sposobem jest wciśnięcie pedału gazu, ale nie za mocno. Dzięki temu uzyskasz ten sam efekt bez szkody dla silnika.