Jak podłączyć akumulator do prostownika?

Przez Redakcja

To, jak podłączyć baterię do ładowarki, jest ważnym pytaniem. Chcesz mieć pewność, że ładowarka jest kompatybilna z akumulatorem i że działa prawidłowo. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Odłącz akumulator przed ładowaniem

Zanim zaczniesz myśleć o ładowaniu akumulatora samochodowego, musisz go odłączyć. Zapobiegnie to uszkodzeniu akumulatora i alternatora. Może też sprawić, że proces ładowania będzie nieco bezpieczniejszy.

Aby odłączyć akumulator, musisz użyć klucza nasadowego lub podobnego narzędzia do poluzowania klemy. Następnie musisz zdjąć plastikową osłonę, która przykrywa zaciski. Należy również uważać, żeby nie wyciągnąć elektrolitu z ogniwa znajdującego się pod płytami ołowianymi.

Jeśli zdecydujesz się zostawić akumulator w samochodzie, możesz rozważyć pozostawienie pokrywy korytka. Chociaż nie jest to konieczne, warto to zrobić.

Bateria jest prawdopodobnie najdroższą częścią Twojego samochodu. Z czasem jego ładunek się wyczerpuje. Dlatego co kilka lat powinieneś wymieniać akumulator w swoim samochodzie.

Oprócz wyjęcia starego akumulatora powinieneś też poświęcić chwilę na sprawdzenie napięcia i natężenia prądu nowego akumulatora. Być może będziesz musiał zwiększyć lub zmniejszyć te wartości, aby upewnić się, że akumulator zapewnia wymaganą przez Ciebie moc.

Sprawdzenie szybkości ładowania akumulatora

Podłączając akumulator do prostownika, możesz określić szybkość ładowania, mierząc czas ładowania lub rozładowywania akumulatora. Szybkość ładowania wyraża się w kulombach na sekundę (C-rate). Jeśli masz woltomierz prądu stałego, możesz go użyć do zmierzenia napięcia.

Niektóre akumulatory mają wbudowany wskaźnik naładowania. Jest to często wskaźnik pokazujący poziom naładowania w amperach. W zależności od typu akumulatora wskaźnik C będzie się różnił.

W niektórych przypadkach możesz również sprawdzić stopień naładowania, badając sam akumulator. Istnieją trzy popularne metody pomiaru stanu naładowania akumulatora.

Jedna metoda polega na określeniu całkowitego przyjęcia ładunku. Nazywa się to również wydajnością Coulomba. Podczas procesu ładowania zmierzone napięcie ogniw będzie powoli zbliżać się do stanu spoczynku.

Inną metodą jest obliczenie wskaźnika naładowania na podstawie pojemności akumulatora. Jeśli masz akumulator o pojemności 10Ah, powinien on być w stanie dostarczyć 10 amperów przez godzinę.

Unikaj niewłaściwego używania prostownika

Przy ładowaniu akumulatora powinieneś zawsze pamiętać o złotych zasadach bezpieczeństwa. Obejmują one przechowywanie akumulatora w nieskażonym ognioodpornym pudełku i unikanie kontaktu z wszelkimi łatwopalnymi substancjami. Prawdą jest, że akumulator może być przeładowany, ale przeładowanie jest raczej ryzykiem niż szansą. Aby zmniejszyć ryzyko przeładowania, możesz użyć ładowarki elektrycznej, a nie szybkiej.

W tym czasie warto sprawdzić temperaturę i wilgotność akumulatora. W ten sposób zmniejszysz ryzyko przeładowania systemu, a tym samym ryzyko zwarcia akumulatorów.

Ładowanie podchwytliwe jest również o wiele bardziej energooszczędne niż szybkie ładowanie, które może prowadzić do przeładowania. Najlepszym sposobem jest użycie odpowiedniego zasilacza, np. zgodnego z normą IEC 60601.

Oczywiście, nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy kabel USB jest uszkodzony. Jednym z najlepszych sposobów jest obejrzenie przewodów złącza i upewnienie się, że nie są postrzępione.

Czyszczenie styków baterii

Jeśli planujesz podłączyć baterię do ładowarki, powinieneś podjąć pewne środki ostrożności, aby uniknąć korozji na stykach. Akumulatory zawierają kwas, który może poparzyć skórę lub oczy. Dlatego jeśli zamierzasz czyścić zaciski, powinieneś założyć rękawice ochronne.

Przed rozpoczęciem czyszczenia zacisków powinieneś odłączyć kable od samochodu. W tym celu możesz użyć imadła, aby poluzować zaciski. Po zakończeniu czyszczenia upewnij się, że użyłeś niestrzępiącej się szmatki do osuszenia zacisków.

Podczas czyszczenia zacisków akumulatora możesz użyć kwasu fosforowego. Kwas ten pomoże zniszczyć korozję. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ może on uszkodzić lakier. Poza tym ten roztwór rozpuści również rdzę i pozostałości.

Inną metodą czyszczenia zacisków jest użycie sody oczyszczonej. Soda oczyszczona pomaga zneutralizować kwaśny charakter korozji. Do nakładania roztworu możesz użyć szczotki z plastikowym włosiem. Ważne jest, aby równomiernie rozprowadzić sodę na zaciskach.

Oceń artykuł: Jak podłączyć akumulator do prostownika?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy

Opony całoroczne – czy warto postawić na jedno ogumienie przez cały rok?

Zakup ogumienia często wiąże się z dużymi kosztami. Nie ma się co oszukiwać za dobre opony trzeba sporo zapłacić. Czy jednak można zaoszczędzić i...

Jak zamocować koło zapasowe w bagażniku?

Jeśli chcesz zainstalować koło zapasowe w bagażniku swojego samochodu, trafiłeś we właściwe miejsce. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych metodach, których możesz...

Ile kosztuje wymiana filtra paliwa?

Jeśli Twój samochód nie odpala lub ma problemy z zapłonem, być może nadszedł czas na wymianę filtra paliwa. W zależności od wieku samochodu i...

Co ile wymiana filtra paliwa 1.9 TDI?

Kiedy przychodzi czas na wymianę filtra paliwa w 1-9 TDI, powinieneś upewnić się, że wykonujesz tę pracę prawidłowo już za pierwszym razem. Dzięki temu...

Jaki kolor felg do srebrnego auta?

Wybierając odpowiedni zestaw felg do swojego samochodu, należy zadać sobie wiele pytań. Jednym z najważniejszych jest to, jaki kolor felg będzie najlepiej pasował do...

Jak dobrać oponę do felgi?

Wybierając oponę na felgę, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Obejmuje to rozmiar felgi, zakres obciążenia, jakość opony i wiele innych.Średnica kołaWybierając oponę na...

Jak zarejestrować samochód zabytkowy?

Jeśli masz zabytkowy samochód i chcesz wiedzieć, jak go zarejestrować, jesteś we właściwym miejscu. Istnieją różne stany, które oferują odpowiednie usługi, więc nie musisz...

Gdzie tankować LPG?

Jest wiele powodów, by przerobić swój samochód na zasilany LPG. Jest on bezpieczniejszy i emituje mniej dwutlenku węgla niż samochody napędzane benzyną. Ponadto konwersja...

Przekaźnik świec żarowych octavia 1.9 TDI – gdzie jest?

Jeśli szukasz informacji o tym, gdzie znajduje się przekaźnik świec żarowych w Volkswagenie Octavia 1-9 TDI, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule...

Jak długo ładować akumulator 12v?

To, jak długo należy ładować akumulator 12 V, zależy od kilku rzeczy. Na przykład od typu akumulatora, który posiadasz, oraz od napięcia w Twoim...