Jak odpalić samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Przez Redakcja

Uruchomienie samochodu z automatyczną skrzynią biegów może być trochę trudne. Jest wiele różnych przycisków, które musisz znać, oraz kilka pozycji, o których musisz wiedzieć. W tym artykule omówimy pozycje Drive (D) i Low (L) oraz pozycję Reverse (R).

Pozycje Drive (D) i Low (L)

Gdy chcesz uruchomić samochód z automatyczną skrzynią biegów, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest upewnienie się, że wybierak biegów jest w pozycji Drive (D) i Low (L). Pozycje te pomagają w płynnym ruszaniu i przemieszczaniu samochodu. Niska pozycja pozwala na szybsze obroty silnika samochodu podczas zjeżdżania ze stromego wzgórza, natomiast pozycja jazdy pomaga zachować kontrolę podczas jazdy do przodu.

Samochody automatyczne mogą być używane w wielu różnych sytuacjach. Sprawdzają się na drogach pokrytych błotem pośniegowym lub luźnym żwirem, a także na wzniesieniach i zjazdach. Automatyczna skrzynia biegów zmienia biegi w zależności od prędkości na drodze oraz obciążenia silnika.

Automatyczna skrzynia biegów posiada również bieg wsteczny. Jest to przydatne podczas cofania lub wyprzedzania innego pojazdu. Niektóre pojazdy mają także bieg do dużych prędkości, ale nie wszystkie. Przy większych prędkościach skrzynia biegów automatycznie przełącza się na niższy bieg.

Pozycja parkingowa

Jeśli parkujesz samochód z automatyczną skrzynią biegów, musisz wiedzieć, jak ustawić go w pozycji parkingowej. Jest to ważne, ponieważ zapobiega to staczaniu się samochodu. Zapobiega też poruszaniu się samochodu, jeśli nie zostaną włączone hamulce.

Przesuwnik jest tak skonstruowany, że blokuje się w pozycji parkowania, dopóki nie naciśniesz pedału hamulca. Po uruchomieniu hamulców musisz przestawić dźwignię w położenie R lub D, aby samochód znalazł się w położeniu postojowym.

Zapadka postojowa to specjalistyczne koło zębate umieszczone na wałku wyjściowym skrzyni biegów. Kiedy skrzynia biegów znajduje się w pozycji parkowania, zapadka wchodzi w pierścień z nacięciami.

Ustawienie samochodu w pozycji parkowania może być trudne ze względu na ciężar. Musisz szybko nacisnąć hamulce i odciążyć zapadkę.

Zapadka postojowa skrzyni biegów to metalowa zapadka montowana w skrzyni biegów. Jej zadaniem jest ograniczenie obrotu wałka wyjściowego. Jeśli zapadka nie znajdzie się dokładnie na pierścieniu, usłyszysz słyszalne kliknięcie.

Położenie wsteczne (R)

Niezależnie od tego, czy jeździsz samochodem automatycznym czy ręcznym, musisz wiedzieć, jak uruchomić samochód na biegu wstecznym. Cofanie wymaga dodania gazu i puszczenia sprzęgła. Dzięki temu unikniesz poślizgu. Poślizg może doprowadzić do wypadku, a nawet do utraty kontroli nad pojazdem.

Jest kilka powodów, dla których osoba może mieć problemy z cofaniem. Na przykład może być poluzowane mocowanie silnika. Może być też tak, że trzeba wyregulować dźwignię zmiany biegów. To wszystko są częste przyczyny problemów z cofaniem.

Zależnie od samochodu, możesz użyć przycisku do zmiany biegu z jazdy na wsteczny lub odwrotnie. Większość samochodów ma go w pozycji poziomej lub pionowej.

Jeśli nie poruszasz się bardzo szybko, najlepiej jest unikać zmiany biegu na wsteczny podczas jazdy. Wciskanie sprzęgła podczas jazdy może spowodować niepotrzebne zużycie skrzyni biegów. Może też uszkodzić skrzynię biegów.

Przed uruchomieniem samochodu na biegu wstecznym powinieneś najpierw ustawić go w pozycji parkowania. To zablokuje skrzynię biegów i zapobiegnie jej staczaniu się.

Przycisk nadbiegu (O/D)

Większość samochodów ma na dźwigni zmiany biegów przycisk zwany przyciskiem O/D. Przycisk ten wyłącza nadbieg. Nadbieg redukuje hałas i obciążenie silnika, a jednocześnie zapewnia większą oszczędność paliwa. Nadbieg jest też przydatny podczas jazdy z dużą prędkością po autostradzie.

Nadbieg to najwyższy bieg w automatycznej skrzyni biegów. Jest to bieg o regulowanej prędkości, który ogranicza przyspieszenie pojazdu. Może być jednak niebezpieczny, jeśli kierowca nie wie, kiedy go wyłączyć. Jeżeli pojazd gwałtownie przyspiesza, kierowca będzie musiał mocno naciskać na pedał hamulca.

Po wyłączeniu nadbiegu pojazd będzie miał więcej mocy, niższe obroty i większy moment obrotowy. Nie zaleca się korzystania z funkcji nadbiegu w mieście lub na wolnych drogach. Aby sprawdzić stan nadbiegu, należy zmienić prędkość pojazdu.

Na przykład, jeśli jedziesz w dół stromego zbocza, wyłączenie nadbiegu pomoże Ci zwolnić samochód. Po dotarciu do dolnej części zbocza włącz ponownie tę funkcję.

Oceń artykuł: Jak odpalić samochód z automatyczną skrzynią biegów?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy

Jak samemu odczytać błędy w samochodzie?

Samochody wyposażone są w zaawansowane systemy diagnostyczne, które mogą wykrywać i zgłaszać różnorodne problemy z pojazdem. Dla wielu kierowców dostęp do informacji o błędach...

Jak i gdzie kupić winietę na Słowenię?

Słowenia zachwyca górskimi krajobrazami, tajemniczymi jaskiniami i uroczym Adriatykiem. Ponadto możesz tu dotrzeć autem. Podpowiadamy, jak kupić winietę i na które przepisy należy zwrócić...

Leasing Porsche z optymalizacją podatkową – prestiż i oszczędności dla Twojej firmy

Leasing Porsche z optymalizacją podatkową to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców, którzy pragną połączyć luksus i prestiż marki Porsche z korzyściami finansowymi. Dzięki...

Myjnia samoobsługowa. Sposób na pewny, pasywny biznes

Marzysz o własnym biznesie? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym omawiamy najważniejsze aspekty związane z otwarciem i prowadzeniem myjni samoobsługowej.Wiele sposobów na...

Autoryzowany serwis Mercedesa w Szczecinie: stać Cię na święty spokój

Jako właściciel samochodu marki Mercedes-Benz masz pełną świadomość, że nie jest to auto jak pierwsze-lepsze. Masz przyjemność podróżowania pojazdem wyróżniającym się wysokim zaawansowaniem technologicznym,...

Czy można zmienić w aucie tradycyjne światła na lampy ksenonowe?

Współczesne technologie oświetleniowe oferują kierowcom wiele opcji poprawy widoczności i bezpieczeństwa na drodze. Jedną z takich możliwości jest zamiana tradycyjnych świateł na lampy ksenonowe....

Jak autospa w Warszawie rewolucjonizuje pielęgnację?

W dzisiejszym zabieganym świecie, czas to jedna z najcenniejszych wartości. W miarę wzrostu świadomości dotyczącej ekologii oraz rosnącej pasji do estetyki, coraz więcej właścicieli...

Opony w Warszawie: Gdzie znaleźć najlepsze opony i usługi wulkanizacyjne?

Warszawa jako dynamiczne centrum Polski, stanowi miejsce, gdzie mobilność i bezpieczeństwo na drodze odgrywają kluczową rolę. Odpowiednie opony są niezbędne, aby zapewnić bezpieczną i...

Sekrety perfekcyjnego auto detailingu

Auto detailing, czyli kompleksowe oczyszczanie, renowacja i ochrona powierzchni pojazdu, to sztuka, która zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników samochodów na całym świecie. To...

Salon Volvo: Miejsce, gdzie Twoje motoryzacyjne marzenia stają się rzeczywistością

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem nowego samochodu, wybór odpowiedniego salonu dealerskiego ma kluczowe znaczenie. Salon Volvo to miejsce, gdzie motoryzacyjne marzenia stają się rzeczywistością....