Jest wiele pytań, które powinieneś sobie zadać, jeśli zamierzasz kupić zbiornik. Jednym z pierwszych pytań, jakie powinieneś sobie zadać, jest to, ile dymu wytwarza zbiornik. Jest to ważne, ponieważ ilość dymu, jaką zobaczysz, będzie miała bezpośredni wpływ na to, jak duże szkody możesz wyrządzić. W zależności od rodzaju zbiornika, który kupujesz, dość łatwo jest określić, ile dymu produkuje. Na przykład, jeśli kupisz czołg DF2, ilość produkowanego przez niego dymu będzie zależała od rodzaju zastosowanego wydechu.
Regulacja przepływu oleju dymnego
Jedną z rzeczy, którą możesz rozważyć, jeśli chcesz kontrolować dym w swoim czołgu, jest ilość oleju wydostającego się z rur wydechowych. Duża ilość oleju będzie generować dużo dymu. Jeśli tak się dzieje, musisz zmienić przepływ w systemie oddymiania. Pomoże Ci to uzyskać najlepszy możliwy dym.
Istnieje kilka sposobów regulacji ilości oleju wydostającego się z rur wydechowych. Pierwszym sposobem jest regulacja zaworu iglicowego w pompie olejowej. Zazwyczaj musisz otworzyć zawór o około 34 do jednego pełnego obrotu, aby móc regulować ilość oleju. Możesz też użyć regulowanego zaworu iglicowego na przewodzie olejowym, który może być umieszczony w dowolnym miejscu układu. Możesz też zainstalować drugi zawór dymowy między złączką ciśnieniową a zbiornikiem.
Wpływ spalin i dymu DF2 na samce
Dym z paliwa dieslowego (DF2) i spaliny ze zbiornika zostały zbadane w badaniach na zwierzętach. W jednym z badań samce szczurów Sprague-Dawley były narażone na działanie dymu z silników Diesla przez 13 tygodni. Szczury wykazywały sinicę, senność i piloerekcję. Mimo że wyniki nie były jednoznaczne, badanie wykazało, że dym DF1 i spaliny z cystern mogą powodować długotrwałe skutki u szczurów.
W porównaniu ze szczurami wystawionymi na działanie pozorne, szczury wystawione na działanie dymu przez 10 tygodni miały spadek wagi o 10%. Taki sam efekt zaobserwowano po 13 tygodniach ekspozycji. Przy najniższym stężeniu ekspozycji wskaźnik wzrostu nie zmienił się.
Podczas 10-tygodniowego okresu regeneracji samce odzyskały część utraconej wagi. Samice rosły szybciej. Dotyczyło to obu płci. Jednak po 10 tygodniach różnica w masie ciała samców i samic wzrosła o 10%.
Co więcej, u myszy wystąpiło drżenie, krwotok z nosa i łzawienie. Pomimo tych niekorzystnych efektów, badacze nie stwierdzili żadnych mikroskopijnych zmian w drogach oddechowych ani innych organach.