Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje wyprostowanie felgi, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, zależy to od materiału, z którego wykonana jest felga. Po drugie, zależy to także od stanu felgi. Po trzecie, zawsze warto uzyskać wycenę, zanim zdecydujesz się na naprawę felgi.
Naprawa wygiętej felgi
Koszt naprawy wygiętej felgi zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju felgi, jej jakości i stopnia wygięcia. Naprawa wygiętej obręczy jest zazwyczaj tańsza niż jej wymiana.
W większości przypadków naprawę wygiętej obręczy można wykonać za mniej niż 150 dolarów. Jeśli jednak felga jest bardzo zniszczona, może być konieczne wydanie nawet 450 dolarów na jej naprawę.
Jeśli chcesz naprawić wygiętą felgę, powinieneś przygotować się z odpowiednimi narzędziami. Powinieneś też zachować ostrożność. Podczas naprawy felgi nie powinieneś uderzać młotkiem w metal. Może to spowodować pęknięcia lub złamania.
Typowo będziesz musiał podnieść felgę za pomocą podnośnika hydraulicznego. Jeśli felga jest uszkodzona, powinieneś także zdjąć nakrętki mocujące. Należy je umieścić w bezpiecznym miejscu.
Po zdjęciu nakrętek należy zdjąć felgę z opony za pomocą łomu. Jeżeli na feldze znajdują się deski, musisz je zeszlifować. Musisz też nałożyć na felgę środek smarny.
Naprawa poobijanej felgi
Niezależnie od tego, czy naprawiasz koła samodzielnie, czy oddajesz samochód do profesjonalisty, naprawa poobijanej felgi kosztuje. Koszt naprawy zależy od rodzaju uszkodzenia i rozmiaru felgi.
Zgięta felga to zazwyczaj problem bezpieczeństwa. Jeśli obręcz jest wygięta, nie można jej bezpiecznie naprawić. Dzieje się tak dlatego, że wykończenie obręczy może zostać zniszczone. Konieczna może być także wymiana opony. W zależności od stopnia uszkodzenia, możesz wydać nawet 500 dolarów na nowe koło.
Pęknięta felga jest najtrudniejsza do naprawy. Większość warsztatów naprawiających koła nie radzi sobie z tym typem naprawy. Naprawa zajmuje dużo czasu i jest bardzo niebezpieczna podczas jazdy.
Niezależnie od tego, czy musisz naprawić uszkodzoną felgę, wygiętą czy pękniętą, zawsze lepiej jest kupić koło zapasowe. Kupno nowych kół jest kosztowne i może mieć nieoczekiwane konsekwencje.
Naprawa pękniętej felgi
Pierwszym krokiem w naprawie pękniętej felgi jest oczyszczenie tego miejsca. Użyj szczotki lub miękkiej szmaty, aby usunąć brud i zanieczyszczenia z felgi.
Innym rozwiązaniem jest użycie mieszaniny epoksydowo-utwardzającej. Roztwór ten zostanie nałożony na oczyszczoną powierzchnię felgi.
Jeśli pęknięcie przebiega od wewnątrz do zewnątrz felgi, najlepszym rozwiązaniem może być spawanie. Może to jednak spowodować dalsze uszkodzenie koła.
Innym rozwiązaniem jest zakup obręczy zamiennej. Mogą one być wykonane z aluminium lub stopu. Zazwyczaj są one produkowane tak, aby pasowały do specyfikacji konkretnego modelu samochodu.
Po określeniu potrzeby naprawy, musisz znaleźć miejsce, w którym można ją wykonać. Niektórzy ludzie mają wystarczające zaplecze, aby wykonać pracę samodzielnie. Najlepiej jednak zlecić to zadanie profesjonaliście.
Naprawa pękniętej felgi wymaga odpowiednich narzędzi i materiałów. Ważne jest też poznanie przyczyny problemu.
Naprawa krawężnika
Jeśli zauważyłeś, że jedno z Twoich kół ma „krawężnik”, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować jego wyprostowanie. Mimo że większość napraw kół jest niedroga, w pewnym momencie możesz być zmuszony do wymiany koła. Na szczęście niektóre felgi możesz naprawić sam, korzystając z odpowiednich materiałów.
Na ogół naprawa może kosztować od 50 do 150 dolarów. Koszt będzie zależał od stopnia uszkodzenia, użytych materiałów i robocizny. Dobrym sposobem na określenie kosztów jest uzyskanie wyceny od certyfikowanego warsztatu samochodowego.
Rodzaj felgi, którą posiadasz, będzie miał wpływ na koszt naprawy uszkodzonego koła. Felgi wykonane z powłoką ceramiczną ułatwią ich czyszczenie. Felgi hydrofobowe są bardziej odporne na zabrudzenia.
Cena naprawy krawężnika może się znacznie różnić w zależności od stopnia uszkodzenia. Jeśli Twoja felga ma kilka zadrapań, być może będziesz w stanie naprawić je samodzielnie. Jeśli jednak masz głębokie rysy, prawdopodobnie będziesz musiał oddać felgę do naprawy przez profesjonalistę.