Pedały są bardzo ważną częścią twojego samochodu. Dzięki nim możesz kontrolować wiele funkcji w swoim samochodzie, takich jak pedał przyspieszenia, hamulca i gazu. Kiedy pedały są sprawne, samochód może jeździć płynnie i bezpiecznie. Jeśli jednak jeden lub więcej pedałów nie działa prawidłowo, może być konieczne wykonanie kilku prostych napraw.
Pedał gazu
W samochodzie pedał gazu jest często nazywany pedałem gazu. Jest to ważna część pojazdu, ponieważ daje Ci kontrolę nad prędkością. Powinieneś wciskać pedał gazu tylko tak mocno, jak jest to konieczne do utrzymania pożądanej prędkości. Jeśli naciśniesz go zbyt mocno, możesz stracić kontrolę nad pojazdem.
Pedał gazu jest prostym urządzeniem, które obraca się wokół własnej osi i zapewnia najważniejszą funkcję urządzenia – przyspieszenie samochodu. Ale nie zawsze łatwo jest dowiedzieć się, co dokładnie robi pedał gazu.
Aby wiedzieć, co robi pedał gazu, musisz najpierw zrozumieć podstawowe funkcje swojego samochodu. Twój samochód ma wiele części, które współpracują ze sobą, aby uzyskać przyspieszenie. Niektóre z nich to przepustnica, hamulce i kierownica.
Pedał hamulca
Jeśli dopiero zaczynasz jeździć samochodem, rozróżnienie poszczególnych pedałów może być mylące. Pedał hamulca znajduje się po lewej stronie samochodu, a pedał gazu po prawej.
Jest też hamulec postojowy. Kiedy parkujesz samochód, hamulec postojowy działa niezależnie od pozostałych hamulców.
Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy masz twardy pedał hamulca, jest jazda próbna. Jeśli czujesz, że pedał opada, to prawdopodobnie w układzie hamulcowym jest nieszczelność.
Możesz też spróbować techniki zwanej pompowaniem hamulców, która jest szybsza niż naciskanie hamulca nogą. Może to jednak wydłużyć czas hamowania.
Pedał przyspieszenia
Pedał przyspieszenia został zaprojektowany tak, aby samochód przyspieszał. Kiedy światło zmienia się na zielone, kierowca naciska pedał gazu, co powoduje, że pojazd rusza.
Ważne jest prawidłowe ułożenie stopy podczas używania pedału gazu. Nieodpowiednie ułożenie stóp może spowodować, że kierowca będzie naciskał pedał gazu w niewłaściwy sposób. Naturalne ułożenie stóp charakteryzuje się na przykład kątem lekko do góry, co daje kierowcy większą kontrolę.
W ostatnim badaniu sprawdzono wpływ ułożenia stóp na pedał gazu. Okazało się, że naturalna pozycja stopy jest bardziej efektywna niż pozycja obrócona. Ograniczeniem tego badania była jednak mała liczebność próby i różnorodność uczestników. Niezależnie od tego wyniki badania mogą być wykorzystane przy projektowaniu nowych pedałów.
Nieaktywny pedał
Wiele samochodów, zwłaszcza z manualną skrzynią biegów, posiada nieaktywny pedał. Jest to ważny element bezpieczeństwa, który zapobiega opadaniu lewej kostki kierowcy. Może też zmniejszyć nacisk na kolana i mięśnie nóg oraz ułatwić zmianę biegów i sprzęgło.
Bezpośredni pedał to także ergonomiczne miejsce do odpoczynku. Miejsce, z którego może korzystać lewa stopa kierowcy, pozwala na wygodniejsze manewrowanie kierownicą. Może to być szczególnie przydatne dla osób ścigających się samochodami sportowymi.
Istnieją różne rodzaje martwych pedałów. Najczęściej spotykanym typem jest podnóżek. Inne mogą być wkomponowane w kształt podłoża. W niektórych samochodach pedał jest wbudowany w przegrodę z przodu drzwi kierowcy.
Naprawa uszkodzonego przewodu
Popękany przewód może wpłynąć na działanie Twojego samochodu. Może spowodować, że skrzynia biegów nie będzie się przełączać, a pedał sprzęgła stanie się sztywny. Jednak większość linek jest trwała i może służyć przez lata. Jest kilka kroków, które możesz wykonać, aby naprawić linkę, dzięki czemu Twój samochód będzie działał lepiej.
Po pierwsze, musisz odłączyć linkę od wspornika montażowego skrzyni biegów. Użyj śrubokręta, aby wyłamać zaczep, który trzyma linkę na miejscu. Możesz też użyć szczypiec, aby przytrzymać metalowy koniec linki.
Po odłączeniu linki nadszedł czas na nasmarowanie linki sprzęgła. Możesz użyć czystego smaru na bazie silikonu. Smar będzie działał przez długi czas i sprawdzi się na zwykłych linkach.