Jak wygląda kontrolka wspomagania kierownicy?

Przez Redakcja

Jeśli masz układ wspomagania kierownicy, prawdopodobnie znasz kontrolkę, która pojawia się na desce rozdzielczej. Oznacza ona, że masz uszkodzony system komputerowy lub że w systemie znajduje się powietrze albo płyn. Może to bardzo utrudnić prowadzenie samochodu, a także stanowić zagrożenie dla Twojego życia.

Niski poziom płynu kierowniczego

Jeśli prowadzisz samochód i zaczynasz odczuwać trudności w kierowaniu, być może masz problem z niskim poziomem płynu kierowniczego. Może to spowodować, że kierowanie będzie trudniejsze, bardziej szarpane, a nawet może doprowadzić do wypadku. Musisz oddać samochód do naprawy do certyfikowanego mechanika.

Kontrolka niskiego poziomu płynu wspomagania kierownicy jest częstym objawem nieszczelności układu. Nieszczelność w układzie nie tylko wpływa na układ kierowniczy, ale może też spowodować awarię innych ważnych części samochodu. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze usunięcie nieszczelności.

Podczas awarii układu wspomagania kierownicy na desce rozdzielczej pojawi się lampka ostrzegawcza. W takiej sytuacji możesz rozwiązać problem, po prostu uruchamiając ponownie silnik. Jest to jednak tylko rozwiązanie tymczasowe. Będzie ono działać tylko tak długo, jak długo układ będzie nieszczelny.

Jest wiele powodów, dla których może zapalić się kontrolka niskiego poziomu płynu wspomagania kierownicy. W większości przypadków jest to spowodowane nieszczelnością. Aby wykryć wyciek, powinieneś najpierw zatrzymać samochód i sprawdzić zbiornik płynu kierownicy.

Zanieczyszczenie powietrza

Podczas rutynowej kontroli mój zaufany mechanik zauważył, że w jego zestawie narzędzi brakuje czegoś małego. Jak możesz sobie wyobrazić, był sceptyczny. Wspomnianym elementem była wysokiej klasy skrzynka wspomagania kierownicy. Aby sprawdzić swoje podejrzenia, zanurzył się w butelce z tym płynem, aby wyczuć pasażerów pojazdu. Okazało się, że był to szczytny cel. Po szybkim zapoznaniu się z historią pojazdu, dobrze się bawił i miał lepsze rozeznanie w sytuacji. Kilka dni później wrócił na miejsce zdarzenia, które obecnie zajmuje jego kwaterę.

Potem poświęcił czas na porównanie jabłek z pomarańczami i kilka tygodni później był z powrotem na drodze, choć nieco bardziej zmęczony. Niemniej jednak nauczył się czegoś o dziwactwach swojego kierowcy.

Wadliwy system komputerowy

Jeśli zauważysz na swojej desce rozdzielczej kontrolkę wspomagania kierownicy, istnieje duża szansa, że masz problem z elektryką. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby go rozwiązać.

W większości przypadków możesz samodzielnie wyłączyć kontrolkę wspomagania kierownicy, uruchamiając ponownie silnik. Jeśli jednak nie możesz tego zrobić, warto oddać samochód do certyfikowanego mechanika. Będzie on w stanie zlokalizować problem i przedstawić Ci kosztorys naprawy.

Najczęstszym sprawcą problemów ze wspomaganiem układu kierowniczego jest wadliwy zespół zębatki. W takiej sytuacji układ kierowniczy staje się trudny do kierowania. Ponadto może to spowodować nieprawidłowe działanie innych części układu.

Innym częstym problemem jest niski poziom płynu. Może to powodować wycieki, a w konsekwencji uszkodzenie innych części. Najlepiej jest uzupełnić system odpowiednim płynem.

Wadliwa płytka elektroniczna EPS również może być przyczyną tego problemu. Cykliczne zmiany mocy, przenikanie i wysoka temperatura mogą spowodować awarię płytki.

Wyłączenie i utrudnienie jazdy

Jeśli masz lampkę ostrzegawczą układu kierowniczego, może to być problem z układem wspomagania. Może być on spowodowany uszkodzeniem czujnika kąta skrętu lub usterką alternatora. Będziesz musiał zabrać swój samochód do mechanika, aby zdiagnozować problem. Jest to ważne, ponieważ próba prowadzenia samochodu przy włączonej lampce ostrzegawczej może być bardzo niebezpieczna. Kierownicą będzie znacznie trudniej manewrować, a ryzyko wypadku wzrośnie.

Wadliwy akumulator może również spowodować zapalenie się lampki ostrzegawczej EPS (electric power steering). Problem może być prosty, elektryczny, ale może też być poważniejszy i wymagać ekspertyzy mechanika. Niektóre samochody są wyposażone w lampkę ostrzegawczą, którą można wyłączyć, a także zrestartować silnik, aby zresetować lampkę.

Wiele nowszych pojazdów ma zintegrowane elektroniczne systemy wspomagania kierownicy. Systemy te nie korzystają z hydraulicznych elementów sterujących wspomaganiem, ale opierają się na informacjach pochodzących z czujnika kąta skrętu. W związku z tym ważne jest, aby upewnić się, że układ kierowniczy działa prawidłowo.

Oceń artykuł: Jak wygląda kontrolka wspomagania kierownicy?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy

Myjnia samoobsługowa. Sposób na pewny, pasywny biznes

Marzysz o własnym biznesie? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym omawiamy najważniejsze aspekty związane z otwarciem i prowadzeniem myjni samoobsługowej.Wiele sposobów na...

Autoryzowany serwis Mercedesa w Szczecinie: stać Cię na święty spokój

Jako właściciel samochodu marki Mercedes-Benz masz pełną świadomość, że nie jest to auto jak pierwsze-lepsze. Masz przyjemność podróżowania pojazdem wyróżniającym się wysokim zaawansowaniem technologicznym,...

Czy można zmienić w aucie tradycyjne światła na lampy ksenonowe?

Współczesne technologie oświetleniowe oferują kierowcom wiele opcji poprawy widoczności i bezpieczeństwa na drodze. Jedną z takich możliwości jest zamiana tradycyjnych świateł na lampy ksenonowe....

Jak autospa w Warszawie rewolucjonizuje pielęgnację?

W dzisiejszym zabieganym świecie, czas to jedna z najcenniejszych wartości. W miarę wzrostu świadomości dotyczącej ekologii oraz rosnącej pasji do estetyki, coraz więcej właścicieli...

Opony w Warszawie: Gdzie znaleźć najlepsze opony i usługi wulkanizacyjne?

Warszawa jako dynamiczne centrum Polski, stanowi miejsce, gdzie mobilność i bezpieczeństwo na drodze odgrywają kluczową rolę. Odpowiednie opony są niezbędne, aby zapewnić bezpieczną i...

Sekrety perfekcyjnego auto detailingu

Auto detailing, czyli kompleksowe oczyszczanie, renowacja i ochrona powierzchni pojazdu, to sztuka, która zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników samochodów na całym świecie. To...

Salon Volvo: Miejsce, gdzie Twoje motoryzacyjne marzenia stają się rzeczywistością

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem nowego samochodu, wybór odpowiedniego salonu dealerskiego ma kluczowe znaczenie. Salon Volvo to miejsce, gdzie motoryzacyjne marzenia stają się rzeczywistością....

Brabus – z miłości do prędkości, czyli fenomen marki, która zmieniła motoryzację

Niemiecka firma Brabus już od kilku dekad wyznacza standardy w dziedzinie tuningu luksusowych aut. Mimo, że kojarzona głównie z modyfikacjami modeli Mercedes-Benz, firma chętnie...

Ekskluzywny świat motoryzacji: Salon samochodów luksusowych

Świat motoryzacji od dawna fascynuje ludzi swoją technologią, innowacjami i luksusem. Dla pasjonatów samochodów luksusowych oraz tych, którzy marzą o wyjątkowych pojazdach, salon samochodów...

Opony całoroczne – czy warto postawić na jedno ogumienie przez cały rok?

Zakup ogumienia często wiąże się z dużymi kosztami. Nie ma się co oszukiwać za dobre opony trzeba sporo zapłacić. Czy jednak można zaoszczędzić i...