Jeśli zamierzasz kupić samochód, warto sprawdzić, czy ma on mocowanie ISOFIX. Jest to zabezpieczenie, które umożliwia przymocowanie fotelika z tyłu samochodu, a w razie kolizji jest bezpieczniejsze niż użycie pasów bezpieczeństwa. ISOFIX jest zwykle umieszczony z tyłu tylnego siedzenia, ale są też foteliki dla niemowląt, które mają osobną bazę.
ISOFIX jest bezpieczniejszy niż pasy bezpieczeństwa w razie kolizji
Jeśli kupujesz nowy lub używany samochód, możesz być zaskoczony, że większość z nich ma ISOFIX. Jest to stosunkowo niedawny wynalazek, który zyskał dużą popularność.
Isofix został wynaleziony, aby zapewnić prawidłowy montaż fotelików dziecięcych. W przeciwieństwie do tradycyjnych pasów bezpieczeństwa, zapewnia lepszą ochronę dziecka w przypadku zderzenia bocznego.
Najlepsze jest to, że jest stosunkowo łatwy w montażu. Nawet nowicjusze mogą to zrobić w ciągu kilku minut. Choć zdjęcie fotelika z samochodu jest nieco kłopotliwe, jest to o wiele łatwiejsze niż samodzielne próby jego odkręcenia. Dzięki temu jest to idealne rozwiązanie dla rodziców z dużą liczbą dzieci.
Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że ISOFIX jest elementem bezpieczeństwa. Nie jest jednak jedynym. Mimo popularności systemu ISOFIX, nie jest on obowiązkowy w każdym samochodzie. Dlatego, gdy nadchodzi czas montażu nowego fotelika Twojego dziecka, sprawdź, jakie masz możliwości, zanim zdecydujesz się na jeden z nich.
Są trzy rodzaje fotelików samochodowych. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Najpopularniejszy jest jednak fotelik półuniwersalny, który pasuje do prawie każdego samochodu.
Kotwiczenia ISOFIX znajdują się z tyłu tylnego siedzenia
Kotwiczenia ISOFIX to metalowe pręty, które montuje się z tyłu tylnego siedzenia samochodu. W razie wypadku utrzymają one fotelik dziecięcy na miejscu. Aby prawidłowo zamocować system, musisz postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta.
W Stanach Zjednoczonych prawo stanowi, że wszystkie foteliki dla niemowląt i małych dzieci muszą być wyposażone w mocowanie ISOFIX. Jednak nie jest to zasada uniwersalna i niektóre foteliki nie są wyposażone w takie mocowanie. Niemiecki Instytut Ubezpieczeń przeprowadził badania, aby określić korzyści płynące z tego typu mocowania.
Mimo wielu zalet, mocowania nie zapewniają całkowitej ochrony przed uderzeniami bocznymi. Wprowadzono kilka ulepszeń, aby ułatwić proces montażu tego typu systemów.
Ulepszenia te opierają się na dwóch głównych czynnikach: łatwości użycia i widoczności. Na przykład nowe oznaczenia pomagają konsumentom lepiej zrozumieć, gdzie znajdują się punkty kotwiczenia. Ułatwiają też podłączenie się do punktów.
W początkowym okresie często trudno było podłączyć punkty kotwiczenia. Wynikało to z faktu, że prowadnice były wykonane z plastiku i utrudniały podłączenie punktów ISOfix.
Foteliki samochodowe dla niemowląt ISOOFIX mają oddzielną bazę
ISOFIX to międzynarodowy standard dla fotelików samochodowych dla niemowląt. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby było szybkie i łatwe w montażu, ale także aby bezpiecznie zablokować fotelik w razie wypadku.
System wykorzystuje łączniki z metalowych prętów przymocowane do fotelika i podwozia pojazdu. Po prawidłowej instalacji jest to prosty proces. Wymagane jest wykonanie kilku kroków, a odrobina praktyki może pomóc.
Najpierw należy wcisnąć fotelik w gniazda ISOFIX w samochodzie. Słyszalne kliknięcie wskaże, że fotelik jest bezpieczny.
Następnie musisz zacisnąć pasy. To będzie dobry znak, że fotelik jest zabezpieczony. Jeśli nie, możesz rozważyć wymianę fotelika.
Będziesz musiał również znaleźć odpowiedni kąt. Dobrze jest użyć ręcznika pod stopami fotelika, aby to ułatwić.
Na koniec musisz sprawdzić, czy baza jest kompatybilna z systemem ISOFIX. Większość baz jest przeznaczona do konkretnego typu samochodu, ale niektóre są uniwersalne.
Są trzy rodzaje baz. Są to: baza zdejmowana, baza zintegrowana i baza półuniwersalna.
Baza zdejmowana jest zwykle używana do nosidełek, ale można ją zamontować w samochodzie z systemem ISOFIX.