Marka Alfa Romeo istnieje od ponad wieku. Jest to marka premium znana z produkcji samochodów, które są nie tylko zaawansowane technologicznie, ale także mają wyjątkowe poczucie jakości. Marka ta została założona przez spółkę zależną Fiat-Chrysler Automobiles i jest znana z samochodów o wysokich osiągach.
Produkcja rozpoczęła się w 1919 roku
Alfa Romeo jest marką, która podbija serca kierowców od momentu jej powstania w 1910 roku. Obecnie jest to marka o światowej renomie, którą można zobaczyć na większości głównych torów wyścigowych na całym świecie. Na przestrzeni lat zdominowała europejską scenę sportów motorowych, zdobywając wiele tytułów mistrzowskich i bijąc kilka rekordów świata w szybkości jazdy.
Firma rozpoczęła działalność od budowy samochodów i lokomotyw. W czasie wojny produkowała także sprzęt wojskowy, taki jak generatory i sprężarki. W związku z tym jej fabryka była celem nalotów bombowych. W latach 70. firma miała problemy finansowe. W końcu została sprzedana Grupie Fiat, europejskiemu producentowi samochodów.
Po drugiej wojnie światowej firma wznowiła produkcję samochodów. Początkowo używała części z magazynu. W końcu jednak zmieniła politykę marketingową.
Gama modelowa Alfy Romeo obejmuje Alfasud, Alfa 164, Alfa 33 i Alfetta GTV. Samochody te zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić kierowcom i pasażerom najlepsze bezpieczeństwo i osiągi. Są one dostępne w różnych stylach nadwozia.
Pierwszym samochodem wyprodukowanym przez firmę był HP 24. Samochód ten okazał się sukcesem. Co więcej, zwracał na siebie uwagę podczas wyścigów wytrzymałościowych. W końcu firma wprowadziła model Torpedo 20-30 HP.
Później pojawiło się kilka wspaniałych samochodów drogowych. Oprócz Torpedo, firma wypuściła Sprint coupe, Sprint GT i Alfa 2600.
W 1929 roku powstał firmowy zespół wyścigowy Scuderia Ferrari. W latach 20. samochody Alfa Romeo były prowadzone przez Enzo Ferrari, który wygrał wiele ważnych włoskich wyścigów. Zajął także drugie miejsce w Targa Florio w samochodzie Alfa Tipo 40-60.
Była spółką zależną Fiat-Chrysler Automobiles
Alfa Romeo to producent samochodów luksusowych z siedzibą we Włoszech. Jej historia sięga 1910 roku. Założona przez arystokratę i inwestora Ugo Stellę, firma początkowo nosiła nazwę Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (A.L.F.A.).
W ciągu swojej historii firma wykorzystała wiele osiągnięć technologicznych, aby ulepszyć swoje produkty. Na przykład w 1954 roku powstał silnik Twin Cam. Był to jeden z pierwszych samochodów, w których zastosowano podwójny wałek rozrządu.
Alfa Romeo była kiedyś własnością Fiata. W 1986 roku firma została kupiona przez Fiata. Wtedy też zmieniła nazwę na Fiat Chrysler Automobiles.
Dzisiaj marka Alfa Romeo jest sprzedawana przez Fiat Chrysler Automobiles, który sprzedaje samochody w Ameryce Północnej. Firma świadczy również usługi leasingowe oraz zapewnia obsługę posprzedażową pojazdów.
Alfa Romeo jest jedną z najbardziej znanych włoskich marek na świecie. W linii Alfa znajdują się trzy modele, w tym średniej wielkości sedan Giulia. Innym modelem jest egzotyczny 8C Competizione o wysokich osiągach.
Główna siedziba firmy znajduje się w Turynie. Obecnie działa w Europie, Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych.
Po drugiej wojnie światowej firma rozpoczęła produkcję komercyjnych pojazdów silnikowych. Wśród nich znalazły się ciężarówki dla włoskiej armii. W 2007 roku Fiat przeprowadził restrukturyzację i przejął firmę Alfa Romeo. W tym czasie firma nadal była spółką zależną Fiata. Mimo to zachowała swój włoski charakter.
Był to samochód, który można było pokonać w zawodach Grand Prix
Alfa Romeo była nie tylko najszybszym samochodem na torze, ale także jednym z najtańszych w zakupie i eksploatacji. W świecie, w którym wyścigi były zdominowane przez obcokrajowców, miłośnicy mogli cieszyć się tym sportem za ułamek ceny.
W pierwszej połowie dwudziestego wieku włoski producent zyskał reputację niezawodnego samochodu o niesamowitych osiągach. Gdy opadł kurz, był już liderem w „inteligentnej” sieci. Wykorzystując najnowocześniejsze techniki produkcji i inżynierii, firma produkowała setki maszyn wyścigowych rocznie. Do najsłynniejszych klientów firmy należały Mercedes i Auto Union, a obie firmy miały najlepsze z najlepszych.
W czasach przedwojennych nierzadko zdarzało się, że fabryczna Alfa mogła pochwalić się hors d’oeuvre w postaci wygranego wyścigu „Chick” – kurczaka z nogami. W końcu jak można pokonać samochód o takiej nazwie?
Jeśli połączysz to z zamożnym tłumem, samochód był zwycięską kombinacją. Kilka lat przed przejęciem władzy przez nazistów producentowi udało się odnieść zwycięstwo w Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Podobnie było w Monako w 1951 roku. Niewiele brakowało, a Aston Martin, który jest jednym z najsłynniejszych samochodów F1, zdołałby osiągnąć remis.
Mieszanka technologii i sensacji
Alfa Romeo to synonim doskonałości włoskiej inżynierii samochodowej. Marka słynie z najwyższej klasy sedanów i coupe o wysokich osiągach. Oprócz imponującej oferty, marka ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Świadectwem jej sukcesu jest fakt, że firma ściśle przestrzega standardów marki.
Na przykład firma wprowadziła niedawno ekskluzywną kolekcję merchandisingową, która składa się z nowych, najlepszych produktów i akcesoriów. Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze wejście firmy w obszar e-mobilności. Włoska marka jest dobrze rozwiniętym przedsiębiorstwem – od jakości samochodów po jakość obsługi klienta, jest godnym przeciwnikiem dla konkurentów z całego świata. Firma jest również dostawcą jednych z najbardziej pożądanych technologii motoryzacyjnych w branży. Jednym z jej najnowszych wcieleń jest najambitniejszy jak dotąd projekt firmy. Znany jako Centrum e-mobilności Alfa Romeo, obiekt znajduje się w sercu mediolańskiej dzielnicy samochodowej i będzie jednym z najbardziej utytułowanych i najbardziej przyszłościowych zakładów w branży motoryzacyjnej.
Założona w 1910 roku w Milano we Włoszech Alfa Romeo jest jednym z najlepszych na świecie producentów samochodów o wysokich osiągach. Znana ze swoich luksusowych samochodów i historii wyścigów, włoska marka wciąż przekracza granice w projektowaniu pojazdów, technologii i osiągach.
Początki firmy sięgają grupy włoskich entuzjastów motoryzacji, którzy zbudowali mały model o nazwie A.L.F.A. w dzielnicy Portello w Mediolanie. Po II wojnie światowej firma zaczęła produkować pojazdy użytkowe. Później stała się spółką zależną Fiat Chrysler Automobiles, a następnie oddziałem Chrysler Group.
W latach 70-tych Alfa Romeo miała problemy finansowe. Zaprzestała eksportu pojazdów do Stanów Zjednoczonych. Jednak na rynek amerykański powróciła z ultralekkim samochodem sportowym.
Nazwa „Alfa” pochodzi od nazwiska Nicola Romeo, który przejął fabrykę w 1915 roku. Zespół Grand Prix Alfy Romeo był prowadzony przez Enzo Ferrari, który również był pracownikiem włoskiej firmy. Wygrywali oni liczne wyścigi drogowe.
W latach 60. marka była znana z małych samochodów używanych przez policję. Były to samochody zaprojektowane przez Alfę, takie jak Giulia Super i Sprint GT.
Modele Alfy łączyły awangardową stylistykę ze sportowym zacięciem. Jej zespół Grand Prix wygrywał niezliczone wyścigi drogowe.
Właścicielem marki jest Fiat Chrysler Automobiles (FCA), który jest również właścicielem Lamborghini i Porsche. FCA połączył się z Groupe PSA w 2021 roku. W wyniku tej fuzji powstał globalny gigant motoryzacyjny Stellantis, który jest czwartym co do wielkości producentem samochodów na świecie.
Plany przejścia na pojazdy elektryczne w ciągu najbliższych 5 lat
Alfa Romeo ogłosiła plany przejścia na pojazdy elektryczne do 2027 roku. Włoska marka, która istnieje od 111 lat, przechodzi obecnie poważną transformację. W ciągu pięciu lat przejdzie od oferowania zaledwie kilku pojazdów elektrycznych do ich wyłącznej sprzedaży.
Pierwszym pojazdem, który zaoferuje marka, ma być zelektryfikowany crossover. Będzie to pierwszy pojazd wykorzystujący nową platformę Giorgio.
W najbliższych latach włoski producent samochodów wprowadzi również na rynek model hybrydowy typu plug-in. Mówi się, że w 2022 roku Alfa Romeo wprowadzi na rynek nowy samochód sportowy, który będzie odmianą całkowicie elektryczną. Te modele będą miały wspólne podstawy z innymi markami Alfa Romeo.
Marka planuje również kompaktowego SUV-a. W 2023 roku planowane jest wprowadzenie crossovera, który będzie w pełni elektryczny.
Według Automotive News Europe, Alfa Romeo będzie miała pięć całkowicie elektrycznych pojazdów do 2027 roku. Będą to trzy samochody z napędem elektrycznym, średniej wielkości SUV i mały hatchback. Firma rozważa również wprowadzenie na rynek samochodu napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi.
W międzyczasie Alfa Romeo zaoferuje w Stanach Zjednoczonych pierwszy całkowicie elektryczny samochód o wysokich osiągach. Będzie to napędzana elektrycznie wersja sedana Giulia.
Kolejną marką, która wprowadzi na rynek wiele pojazdów elektrycznych, jest Suzuki. Japoński producent samochodów pracuje nad kompaktowym samochodem elektrycznym, który może być hatchbackiem lub małym SUV-em. Model ten zostanie opracowany wspólnie z Toyotą.