Jeep – co to za marka?

Przez Redakcja

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym użytkownikiem Jeepa, czy jego długoletnim fanem, ważne jest, abyś zrozumiał, czym jest ta marka. Marka rozpoczęła swoją działalność jako mały pickup produkowany w latach 50-tych, a obecnie jest sprzedawana na całym świecie. Obejmuje ona serię pojazdów Wrangler i CJ.

Historia

Jeep, kultowa marka w Stanach Zjednoczonych, istnieje od lat czterdziestych. Początkowo był to czterokołowiec przeznaczony głównie do użytku wojskowego podczas II wojny światowej. Jako lekki i kompaktowy pojazd Jeep idealnie nadawał się do realizacji misji armii.

Armia Stanów Zjednoczonych zwróciła się do American Bantam Car Company w Butler w Pensylwanii o zbudowanie prototypu pojazdu do celów rozpoznania wojskowego. Firma spełniła prośbę.

Prototyp został zaprojektowany w ciągu zaledwie 18 godzin i przekroczył oczekiwania armii. Pierwszy wojskowy Jeep ważył 1840 funtów.

Willys i Ford zbudowali w czasie wojny 637 000 Jeepów. Jeepy te zostały wysłane do Stanów Zjednoczonych, Anglii i Rosji. Był to ogromny sukces dla sił alianckich.

Po zakończeniu wojny Jeep był używany przez wszystkie skrzydła amerykańskich sił obronnych. Był niezbędnym dodatkiem do arsenału. W świecie cywilnym nazywano go „ciężarówką”.

Po wojnie Jeep stał się popularną marką i oferował konsumentom szeroką gamę modeli. Chociaż większość Jeepów była budowana dla wojska, firma badała także możliwości rekreacyjne swoich modeli.

Do połowy lat 50-tych Jeep dodał do swojej linii pojazdów małego pickupa i rodzinne kombi. Jednak linia ta została osłabiona z powodu problemów finansowych i problemów z jakością.

W latach 60-tych Jeep był w trakcie opracowywania następcy CJ. Zaczęto od modelu Cherokee XJ, który miał napęd na cztery koła, niezależne przednie zawieszenie i wspomaganie kierownicy. Ten samochód był produkowany przez prawie dwie dekady.

Seria CJ

Jeśli szukasz małego, wytrzymałego samochodu terenowego, powinieneś sprawdzić Jeepa z serii CJ. Ta popularna seria jest dostępna w wielu różnych modelach. Są to modele CJ-6, CJ-7, CJ-8, CJ-5 i CJ-10A.

Seria CJ to klasyk. Istnieje już od ponad 40 lat. Mimo że w ciągu tych lat wprowadzono wiele ulepszeń, oryginalny projekt przetrwał próbę czasu. Na przykład w 1972 roku pojawił się silnik V8 o pojemności 304 cali (5,0 L), który poprawił stosunek mocy do masy. Ponadto wprowadzono system Quadra-Trac, czyli w pełni automatyczną skrzynię biegów.

Inną ważną cechą serii CJ jest duży otwór drzwiowy. Dzięki temu kierowca i pasażerowie mają więcej miejsca na wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. CJ-5 można rozpoznać po prawie pionowej przedniej szybie.

CJ-7 zyskały również o 10 cali dłuższy rozstaw osi, aby zapewnić im większą stabilność przy prędkościach autostradowych. Osiągnięto to poprzez dodanie szerszych osi gąsienicowych i nowych poprzeczek do ramy. Zwiększono także długość tylnych resorów piórowych.

Inne godne uwagi cechy serii CJ to podniesiona osłona, wydłużony grill i rama o konstrukcji skrzynkowej. Niektóre modele miały nawet oponę zapasową zamontowaną za tylnym kołem.

Mimo że seria CJ ma ograniczoną żywotność, oryginalny projekt jest klasykiem. CJ-5 jest najdłużej żyjącym modelem z tej serii.

Wrangler

Jeśli szukasz niezawodnego i niedrogiego samochodu z napędem na cztery koła, możesz rozważyć Jeepa Wranglera. Jest to jeden z najpopularniejszych SUV-ów na rynku i został zbudowany z myślą o dużej wytrzymałości. Dzięki temu doskonale nadaje się do przygód w terenie. Możesz kupić Wranglera w konfiguracji dwudrzwiowej lub czterodrzwiowej.

Marka Jeep ma swoje korzenie w II wojnie światowej. Był to jeden z pierwszych samochodów, które mogli kupić cywile. W rzeczywistości pierwszy Jeep, CJ-3A, był sprzedawany w handlu.

Marka działa do dziś. Jeep Wrangler był wielokrotnie modyfikowany, ale nadal jest niezawodnym i godnym zaufania samochodem terenowym. Dzięki doskonałej reputacji nic dziwnego, że jest jednym z najpopularniejszych SUV-ów na Ziemi.

Oprócz możliwości terenowych Jeep Wrangler jest również wyposażony w elementy poprawiające bezpieczeństwo i właściwości terenowe. Są to między innymi elektroniczna kontrola stabilności, czterobiegowa automatyczna skrzynia biegów i blokada mechanizmu różnicowego.

Inną godną uwagi cechą Jeepa Wranglera jest jego wiodący w klasie prześwit. Ma też dach typu cabrio, który zapewnia maksymalną wszechstronność.

Czwarta generacja Wranglera była wielkim krokiem naprzód pod względem wydajności i wzornictwa. Zamiast kratki w kształcie przycisku Jeep Wrangler ma uchwyty do ciągnięcia. Ponadto ma otwory wentylacyjne za błotnikami, co nadaje mu przewiewny, wesoły wygląd.

Do wyboru jest wiele silników, w tym rzędowy sześciocylindrowy o pojemności 4,0 l i 3,6 l V6. Oba silniki zapewniają solidne wrażenia z jazdy. Czterocylindrowy silnik ma jednak lepsze osiągi niż sześciocylindrowy – 24 mpg.

Stellantis

Stellantis to mega konglomerat samochodowy, który nadzoruje wiele czołowych marek samochodowych na świecie, w tym Alfa Romeo, Fiat, Dodge, Ram, Chrysler i Maserati. Jest czwartym co do wielkości producentem samochodów na świecie.

W ciągu ostatnich czterech lat Stellantis doświadczył poważnego spadku sprzedaży, a całkowita sprzedaż firmy spadła o 16%. Ostatnio jednak ogłosiła plany ożywienia marki Jeep w Chinach. W ramach tej strategii Stellantis rozpocznie produkcję pojazdów elektrycznych w Chinach. Pojazdy te będą importowane poprzez dochodowy model dystrybucji.

Ale inwestując w przemysł pojazdów elektrycznych, firma Stellantis Automotive ogłosiła plany redukcji zatrudnienia w fabryce Jeepa Cherokee w Belvidere, Illinois. Ogłoszenie to spotkało się z dużą krytyką ze strony związku zawodowego United Auto Workers.

Jednakże firma Stellantis stwierdziła, że miała do czynienia z kilkoma czynnikami, takimi jak pandemia Covid-19 i globalny niedobór półprzewodników. Firma bada również możliwości zmiany przeznaczenia zakładu w Belvidere.

Decyzja Stellantis o zakończeniu współpracy z GAC Group, która produkuje i dystrybuuje samochody marki Jeep w Chinach, była trudna. Według komunikatu prasowego, zobowiązania spółki joint venture stanowiły 111% jej aktywów.

Prezes firmy Stellantis, Carlos Tavares, powiedział, że ostatnie wyniki finansowe firmy wskazują na wzrost wpływów politycznych w Chinach. Dodał, że spółka joint venture Jeep nie zdołała zdobyć udziału w rynku chińskim.

Slangowe określenie Jeepa, oznaczające pojazd niesprawdzony lub niesprawdzony

Nazwa Jeep jest synonimem pojazdów terenowych i można śmiało powiedzieć, że juggernaut, jakim był Jeep marki Willys-Overland, nie był jedynym modelem noszącym tę nazwę. Oprócz wspomnianej ciężarówki Overland, nazwa ta została umieszczona na wielu innych produktach, które były produkowane przez trzy dekady. Jednym z bardziej znanych wariantów był Jeep Wrangler, który został zastąpiony modelem YJ stworzonym przez AMC. Mimo to wspomniany wyżej gatunek nadal stoi wysoko, choć w mniejszym wymiarze.

Chociaż w dziedzinie zaawansowanych technologicznie pojazdów 4×4 nie ma zbyt wielu oficjalnych konkurentów, Jeep może poszczycić się bogatą ofertą terenową, w tym popularnym Jeepem Wranglerem. Dla tych, którzy są zainteresowani bardziej pieszym sposobem podróżowania, w salonach Chryslera, Forda i Dodge’a można znaleźć wysłużonego Jeepa Grand Cherokee. Ci, którzy szukają nieco więcej finezji, mogą wybrać Jeepa Wranglera Rubicon, który jest udoskonaloną wersją Grand Cherokee. Oprócz wspomnianego modelu Grand Cherokee może pochwalić się długą listą udogodnień terenowych, w tym zintegrowanym bagażnikiem tylnym, klimatyzacją, systemem nawigacji i skórzanymi siedzeniami.

Jeep może być pierwszym tego typu samochodem, ale firmie nie były obce pojazdy wojskowe. W 1945 roku firma nosiła nazwę Willys-Overland, a jej znakiem rozpoznawczym był jeep Overland. Dopiero po zakończeniu wojny marka Jeep została przyjęta przez ogół społeczeństwa.

FCA US LLC

FCA US LLC, wcześniej Chrysler Group LLC, jest firmą macierzystą marki Jeep. Marka Jeep, należąca do rodziny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), jest znanym amerykańskim producentem samochodów. Produkuje wiele różnych pojazdów, w tym modele Jeep Grand Cherokee i Ram 1500 z silnikiem Diesla, minivany, samochody użytkowe, samochody osobowe i pickupy. Jeep Renegade i 500X są montowane we Włoszech.

Firma ma 36 zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Siedziba FCA US znajduje się w Auburn Hills w stanie Michigan. Wśród jej aktywów znajdują się tabliczki z nazwami modeli, logo firmy i znaki towarowe, w tym MOPAR(r), RAM(r) i JEEP(r).

FCA US działa w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Główna siedziba FCA US znajduje się w Michigan, ale firma posiada także zakłady w innych krajach, aby wspierać lokalne rynki. W rezultacie pracownicy firmy są w większości zatrudnieni w Ameryce Północnej.

Jedną z najbardziej popularnych marek w linii FCA jest marka Jeep. Ten kultowy SUV został stworzony dla tych, którzy lubią odkrywać i cieszyć się przyrodą. FCA produkuje pickupa Jeep Gladiator oraz nowego SUV-a Jeep Wrangler.

Inne marki produkowane przez FCA to Alfa Romeo, FIAT, Dodge i Ram. Niektóre z technologii dzielonych między firmami są wykorzystywane przy tworzeniu tych pojazdów.

Podczas ostatniego dochodzenia karnego, FCA US została skazana za kilka zarzutów oszustw podatkowych i zmowy w celu oszukania Stanów Zjednoczonych. W ramach porozumienia firma zgodziła się zapłacić 96,1 mln dolarów grzywny, zrezygnować z 203,6 mln dolarów zysków pochodzących z tego procederu oraz opracować i wdrożyć program etyczny.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Jeep – co to za marka?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy

Toyota – co to za marka?

Toyota, marka samochodowa, ma reputację wysokiej jakości i niezawodności. Jest to wynik wysiłków setek pracowników Toyoty, którzy nieustannie starają się jak najlepiej wykorzystać każdą...

Skoda – co to za marka?

Myślisz o zakupie samochodu i chcesz wiedzieć, jakiej marki jest Skoda. Jest to niemiecki producent, więc warto poznać wiele różnych modeli, historię i układy...

Ford – co to za marka?

Ford to marka znana z produkcji samochodów osobowych, ciężarowych, SUV-ów i crossoverów. Jest również znana z zaangażowania w produkcję samochodów z komponentami przyjaznymi dla...

Mitsubishi – co to za marka?

Jeśli jesteś entuzjastą samochodów, prawdopodobnie słyszałeś o marce Mitsubishi. Firma ta słynie ze swojej niezawodności i zobowiązała się do dbania o środowisko naturalne. Ale...

Nissan – co to za marka?

Nissan to japoński producent samochodów, który produkuje samochody i inne pojazdy. Siedziba firmy znajduje się w Nishi-ku, Yokohama, Japonia. Początkowo znana jako Nissan Motor...

Chrysler – co to za marka?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest marka samochodu, nie jesteś sam. Chrysler Corporation jest jednym z najbardziej znanych producentów samochodów na świecie. Jako jedna...

Subaru – co to za marka?

Subaru to marka samochodów produkowanych przez Subaru Corporation w Japonii. W 2017 roku była to jedna z dwudziestu pierwszych największych producentów samochodów pod względem...

Land rover – co to za marka?

Land Rover to marka samochodowa, która została założona w 1908 roku i jest produkowana do dziś. Jest znana z wytrzymałych pojazdów, które są idealne...

Alfa romeo – co to za marka?

Marka Alfa Romeo istnieje od ponad wieku. Jest to marka premium znana z produkcji samochodów, które są nie tylko zaawansowane technologicznie, ale także mają...

Dacia – co to za marka?

Czy jesteś fanem, czy nie, trudno zaprzeczyć, że Dacia to marka samochodowa, której można przypisać wiele różnych cech. Na szczęście jest kilka sposobów, aby...