Bezpieczeństwo jazdy samochodem niejedno znaczy. Jednym z przejawów o jego dbałość jest korzystanie z wideorejestratora. Na zakupy najlepiej udać się z wiedzą o funkcjach i parametrach, na które trzeba patrzeć. Kilka minut lektury tego poradnika pozwoli więc dokonać trafnego wyboru.
Jakość obrazu nagrywanego przez wideorejestrator
Wideorejestrator powinien rejestrować obraz co najmniej w jakości Full HD. Taka rozdzielczość zapewnia wyraźne nagrania nawet przy trudnych warunkach pogodowych, takich jak intensywny deszcz.
Jeszcze lepiej, gdy kamera samochodowa ma obiektyw nagrywający w 4K. Za taki model przyjdzie jednak zapłacić więcej niż za egzemplarz rejestrujący trasy w rozdzielczości Full HD.
Kolejną przydatną funkcją jest nagrywanie w trybie HDR albo z wykorzystaniem diod IR, czyli wrażliwych na światło podczerwone. W obu przypadkach poprawia się jakość obrazu. Dzięki temu materiały wideo rejestrowane w nocy są wyraźniejsze i bardziej czytelne.
Kąty widzenia obiektywu wideorejestratora
Minimalne kąty widzenia, jakie powinna mieć kamera samochodowa, to 120°. Od razu warto jednak przemyśleć zakup urządzenia, które widzi jeszcze więcej, czyli w polu 170°. Dzięki temu kamera samochodowa zarejestruje zarówno obraz z pasa ruchu, jak i z poboczy, co zwiększy bezpieczeństwo i ułatwi analizę zdarzeń drogowych.
Dobrym sposobem na znalezienie właściwego sprzętu jest porównanie parametrów różnych modeli. Tak da się znaleźć najlepszy wideorejestrator zarówno pod kątem jakości obrazu, jak i kątów widzenia. Warte polecenia jest zestawienie dostępne na https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-kamer-samochodowych.bhtml.
Użyteczne funkcje wideorejestratorów
Dobra kamera samochodowa powinna oferować dodatkowe funkcje zwiększające bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Wśród nich przydatna jest opcja rejestrowania prędkości oraz trasy przejazdu. Dzięki temu można uniknąć wątpliwości co do lokalizacji auta i jego prędkości, co bywa przydatne w razie kolizji i późniejszego dochodzenia swoich racji u ubezpieczyciela bądź w sądzie.
Czujnik wykrywający uderzenie to kolejna cenna opcja. Gdy dochodzi do stłuczki na parkingu, taki wideorejestrator automatycznie uruchamia się i nagrywa zdarzenie, co pozwala zidentyfikować sprawcę kolizji.
Następnymi przydatnymi elementami wyposażenia wielu wideorejestratorów są moduły łączności bezprzewodowej – Wi-Fi i Bluetooth. Oba umożliwiają szybkie przesyłanie nagrań na smartfony, tablety i laptopy.
Przy wyborze wideorejestratora można, ale nie trzeba przykładać dużej wagi do ilości pamięci na nagrania. Jak to możliwe? Jeśli kamera obsługuje tryb zapisu w pętli, nie musi obsługiwać kart SD o dużej pojemności. W takich urządzeniach starsze nagrania są automatycznie nadpisywane, co pozwala na bieżąco rejestrować nowe wydarzenia bez konieczności ręcznego usuwania plików.
Jeden czy dwa? Ile wideorejestratorów kupić?
Samochód warto wyposażyć w dwie kamery – jedną z przodu i drugą z tyłu. Dzięki temu zarówno wszelkie kolizje na drodze, jak i przypadkowe uderzenia, do których może dojść w trakcie parkowania zostaną nagrane.
Przed zakupem należy upewnić się, że przednia kamera samochodowa może być łączona z innymi wideorejestratorami. Znaczna liczba urządzeń, które dają taką możliwość, jest dostępna na https://www.euro.com.pl/rejestratory-jazdy.bhtml.
Dobry wideorejestrator jest na wyciągnięcie ręki
Nie jest łatwo wskazać jeden najlepszy wideorejestrator, ponieważ producenci oferują wiele funkcjonalnych urządzeń. Bogactwo wyboru sprzyja jednak klientom. Dzięki temu zakup kamery samochodowej spełniającej osobiste wymagania jest prostszy, niż początkowo mogłoby się wydawać.