Auto elektryczne i wakacje

Przez Redakcja

Coraz więcej osób kupuje auta na prąd, jednak używają ich głównie w domu, jeżdżąc lokalnie. Głównym winowajcą jest strach i przekonanie że EV nadaje się do jazdy wokół komina.

Obawy i Rzeczywistość: Jazda EV w Polsce

Ludzie boją się jeździć w trasy obawiając się tego, że po pierwsze może im zabraknąć prądu, po drugie że nie będą się mogli naładować po drodze bo w Polsce mamy zbyt mało stacji ładowania.

Wszystko to są uzasadnione aczkolwiek błędne obawy i założenia. Mimo że w Polsce nie ma faktycznie aż tylu stacji co w krajach choć by Europy Zachodniej, to można śmiało i bez obaw podróżować po całym kraju. Szczegółowe informacje i porady dostępne są na https://otoev.pl/.

Postęp i perspektywy

Mamy coraz więcej stacji ładowania i to zarówno tych szybkich prądu stałego DC jak i tych wolnych, czyli słupków AC.

Podróżując dużo po całej Europie autami elektrycznymi (ostatnie 2-2,5 roku to ponad 40 000 przejechanych elektro-kilometrów) mogę jednoznacznie stwierdzić że nie jest u nas jeszcze tak dobrze jak w Austrii, Włoszech, czy Francji, ale jednak jest coraz lepiej.

Takie sieci jak PowerDot, Portugalczycy, którzy w najbliższe dwa lata mają w planie postawienia 1250 szybkich stacji w Polsce, w tym 600 stacji na parkingach sieci handlowej Biedronka. Nasz rodzimy GreenWay, Orlen, czy inne mniejsze firmy w sumie powinny nas uszczęśliwić około 3500 stacji ładowania, a mowa tylko o szybkich stacjach prądu stałego DC, które to bardzo ułatwiają podróżowanie na dużych dystansach.

Planowanie podróży EV: Mity a rzeczywistość

Czy więc jest się czego obawiać?

Absolutnie nie. Mało tego, czas podróży również nie jest tak długi jak to niektóre legendy głoszą. Właśnie w ten weekend pojechałem do Wrocławia z mojego rodzinnego Lublina.

Dystans to 545 kilometrów, więc nie mało. Czy podróż zajęła mi 20 godzin jak to niektórzy przeciwnicy aut na prąd wieszczą?

NIE. Cała trasa z dwoma krótkimi ładowaniami (podczas jednego z nich, zjedliśmy również hamburgera, czasu wystarczyło, choć nie polecam generalnie takiego jedzenia)

Cała trasa zajęła 6,5 godziny łącznie z ładowaniami. Wyjechaliśmy o 13:00 a na miejscu w hotelu we Wrocławiu byliśmy o 19:30.

Jak więc widać podróżowanie po Polsce czy Europie to żaden problem. Wszystko zależy od dobrego planu, choć wiem z doświadczenia, że auto potrafi zweryfikować każdy plan, przejeżdżając w zależności od warunków pogodowych mniej lub więcej kilometrów niż założyliśmy od ładowania do ładowania.

Nie jest to problemem bo szczególnie za granicą stacji ładowania jest tyle że możemy przebierać i wybierać.

Często kiedy wyjeżdżamy na przykład do Włoch, obieramy trasę z Krakowa (to nasza baza wypadowa przy podróżach po Europie) do Insbrucka, gdzie nocujemy. To około 1000 km, mniej więcej, bo po drodze zawsze zbaczamy w swoje ulubione miejsca, aby zrobić zakupy, lub po prostu cyknąć kilka fotek. Ostatnio trasę tą pokonałem w 10 godzin, oczywiście łącznie z ładowaniami. Nie ma więc dużej różnicy między jazdą EV a ICE, jeśli chodzi o czas.

Od czego zacząć?

Jeśli mógłbym udzielić Wam kilku wskazówek, na temat podróżowania po Europie to na pewno pierwszą z nich będzie: Nie róbcie tego w czasie ścisłych wakacyjnych miesięcy. Unikajcie lipca i sierpnia. Jest wtedy najbardziej tłoczno i najbardziej gorąco, jeśli chodzi o kierunki południowe. Jest też oczywiście najdrożej.

My podróżujemy w czerwcu lub nawet wcześniej, lub na przełomie września i października. Pogoda murowana, potrafi być nawet 30 stopni na początku października. Mało ludzi jeśli chodzi o ruch turystyczny. Jest po prostu luźniej na ulicach, w restauracjach i w zwiedzanych atrakcjach turystycznych.

Bardzo ważne jest to, że na przykład w miejscowościach nadmorskich we Włoszech mniej więcej od połowy września nie płacimy już za parkingi, które normalnie do najtańszych nie należą.

Możemy więc parkować do woli, możemy stać nawet cały dzień i nie zapłacimy ani jednego euro.

Podsumowując: podróżując poza sezonem, nie tylko unikniemy ścisku i tłoku, ale również zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Począwszy od tańszych lub darmowych parkingów, a skończywszy na niższych cenach za noclegi w apartamentach czy hotelach.

Oceń artykuł: Auto elektryczne i wakacje
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy

Czy można uratować rozładowany akumulator?

Akumulator to urządzenie, które dostarcza prąd potrzebny do rozruchu silnika i zasilania urządzeń elektrycznych. Mimo że sam jest doładowywany podczas jazdy, może się zdarzyć,...

Jak sprawdzić po numerze rejestracyjnym do kogo należy samochód?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, kto jest właścicielem samochodu, musisz poznać numer tablicy rejestracyjnej. Sprawdzając ten numer, możesz łatwo ustalić nazwisko i adres właściciela. Ponadto,...

Po jakim czasie można sprzedać samochód?

Kiedy decydujesz się na zakup samochodu, ważne jest, żebyś zrozumiał, w co się pakujesz. Istnieje kilka różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed...

Jak zapłacić mandat za parkowanie?

Jeśli zostałeś ukarany za wykroczenie parkingowe, masz kilka możliwości zapłacenia za bilet. Należą do nich: zapłacenie osobiście, zakwestionowanie mandatu oraz wyznaczenie rozprawy sądowej. Płatność osobiście Płatność...

Jak odzyskać prawo jazdy za jazdę po narkotykach?

Jeśli szukasz sposobu na odzyskanie prawa jazdy za jazdę pod wpływem narkotyków, musisz wykonać kilka kroków. Będziesz musiał przejść przez administracyjny proces zawieszenia prawa...

Jak uniknąć opłaty dodatkowej za parkowanie?

Jeśli jeździsz samochodem, musisz wiedzieć, jak uniknąć opłat za parkowanie w swoim mieście. Konieczność uiszczenia opłaty za parkowanie jest kosztowna, zwłaszcza jeśli musisz jechać...

Kiedy nie trzeba płacić za parkowanie?

Nie zawsze trzeba płacić za parkowanie, jeśli można znaleźć darmowy parking. Wiele miast oferuje bezpłatne parkowanie na ulicy przez kilka pierwszych godzin dnia, co...

Czy na zwolnieniu lekarskim można jeździć samochodem?

Prowadzenie samochodu na zwolnieniu lekarskim nie jest łatwym zadaniem, ale istnieją pewne zasady, których musisz przestrzegać. Oto kilka typowych pytań, które mogą ci zostać...

Jazda samochodem po operacji przepukliny pachwinowej?

Prowadzenie samochodu po operacji przepukliny pachwinowej może być wyzwaniem. Musisz upewnić się, że podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, aby nie doznać obrażeń lub innych problemów....

Jak płacić za parkowanie w Katowicach?

Jeśli wybierasz się do Katowic, możesz zastanawiać się, jak zapłacić za parking na lotnisku. Istnieje kilka różnych opcji i musisz znaleźć tę, która będzie...